Vyjadřují svobodu, symbolizují živočišnost.
Spojují nás s naší živočišnou minulostí, ale zároveň je to něco, co je naší společností akceptováno a dokonce i pěstováno. Symbolizují živočišnost. V jejich síle a lesku se odráží naše síla a náš lesk.
Vlasy jsou naším nejproměnlivějším znakem a vysílají mnoho různých zpráv. Podle barvy, podle délky, podle střihu, hustoty, stylu atd …
Podle 3AXIS Visual Langue úpravou vlasů vyjadřujeme představu o svém nitru, která vyhovuje naší vědomé mysli.
Vlasům se dříve říkalo kosmy.
Kosmy jsou vlastně antény, energetické spojení člověka s informačním polem, neboli Vesmírem. Vše co nám nadělila příroda, má nějaký význam a sloužilo k propojení nás s okolním světem. Ve vlasech je síla. Dříve si lidé dávali velký pozor, kdo upravoval účes, protože se přes prsty a dlaně mohla přenášet negativní energie. Většinou to dělali blízcí přibuzní nebo manžel, manželka atd. Hojnost vlasů byla vždy znamením síly.
Vlasy symbolizují naši živočišnou sílu instinktivních plánů, přání a myšlenek.
Hlava je korunou života a vlasy jsou korunou krásy.
Co se stane, když kočce ostříháte vousky? Nebude moci lovit myši a orientovat se v prostředí.
S člověkem, který nemá vlasy a vousy jde jednoduše manipulovat a řidit jeho život!
Podle 3 AXIS je upravování vlasů něco jako „kolektivizace, socializace“ naší nevědomé mysli. To jak vlasy upravujeme, ondulujeme, barvíme atd. hlasitě promlouvá a prozrazuje širokému okolí naše nejniternější přání, představy a plány. Na pláži žena ukazuje „jen“ nahotu těla, úpravou vlasů však prozrazuje svá nejniternější živočišná přání, ukazuje veřejně svoji „nahou duši“ a své představy, které lze přesně dešifrovat. „Žena, která vyjde na ulici prostovlasá je mnohem odhalenější, než kdyby byla na nudistické pláži“, tolik citace PhDr. Krejčíře.
Styl účesu
Stylem účesu můžete vyjádřit kým chcete být, svou osobnost, postoj i svoji hodnotu. Změna barvy vlasů a střihu znamená velmi podstatný psychický pokrok a vždy se jedná o hlubokou proměny ženy. Osobní proměna vždy začíná u kořínků vlasů. Obecně by si na své vlasy měly ženy dávat velký pozor, nenachat si vnutit myšlenky kadeřníka, nepodléhat trendům, ani módě. Vaše vlasy patří jenom vám a je jen na vás jaký odstín budete mít, jakou délku atd. … vlasy jsou vaše myšlenky. Nenechte si je vzít, či vnutit názor na úpravu vašich vlasů někým z venčí. Ukazujeme tím, jak má vypadat naše nitro, naše duše. Ukazujeme jaké myšlenky a představy chceme a dovolujeme, aby ostatní viděli. Je to naše neintimnější část. Každou změnou, kterou učiníme, ukazujeme veřejně jak přemýšlíme, jaké jsou naše přání sny atd … Proto v arabských zemích nosí vlasy zakryté.
Cop
Cop ve svém přísném uspořádání znamená, že každý pramen má a zaujímá své místo. Samo zaplétaní copu je aktem ukáznění. Malé holčičky nosily dva copánky, čímž podporovaly harmonii a rovnováhu mezi pravou a levou hemisférou mozku, mezi logickým myšlením, intuicí a tvořivostí.
Pokud potřebovala zesílit tvořivé myšlení, tak si upletla cop na pravé straně a tím zesílila energii a sílu pravé části mozku. Čím žena měla silnější cop, tím mohla rodit víc dětí, zdravé a silné potomky. Síla je ve vlasech. Naši předkové např. nosili copánek na hlavě, což nebylo jen tak, plnilo to svůj účel a záměr. Tímto způsobem zesilovali energie pro potřebné životní cíle.
Zapletený cop na temeni hlavy 7. čakra, neboli korunní čakra – sahasrana – tisícerá, a přes tuto čakru poznáváme duchovno.
Splétaní vlasů vlastně dává řád, pokud jsou to vlastní vlasy, jedná se o vnitřní řád, vlastní pravidla. Pokud je to cop jeden, pak spojuje pravou a levou hemisféru. Jedná se o sjednocení do vlastní verze představ.
Drdol
Drdol značí, že vše je předem dáno. Svoboda a tvořivost nemají žádné místo ani na hlavě ani v životě. Drdol a francouzský uzel můžeme vnímat i jako obrácený falický symbol. Svůdnost těchto účesů pravděpodobně pochází z touhy vrátit se do časů před ženskou emancipací, kdy se muži museli o ženy starat.
Dredy a copánky
Člověk, který s oblibou nosí dredy, tedy si je nechá „vyrobit“ na hlavě, chce uniknout z reality zjendušením svých myšlenek. U dredů navíc chybí jasná struktura jako u copánků. Jde tedy o ztrátu reálného pohledu na svět, který si dotyčný zjednodušuje. Souvislosti vidí po svém. Chybí struktura a řád.
Zde bych ráda uvedla příklad některých Pirátů, jak těch z dob minulých, tak také těch současných v naší vládě. Ve spojení s krátkovlasýma a vystřihanýma může dojít k zajímavým změnám, myšlenkám, ale samostatně bych to neviděla optimisticky. Tento svět a součásná politická scéna jsou sice velký problém, ale pořád má nějakou strukturu a řád. U dredů jde jednoznačně o únik z reality a zjednodušení do několika jednotek – dredů, které na rozdíl od copánků, nemají jasnou strukturu.
Hlava bez vlasů
Osříhaní dohola jsou vojáci, mniši a některým vypadají vlasy přirozeně, nebo v důsledku nemoci. Ve všech případech se dotyčný podřizuje něčemu vnějšímu, přichází o své vlastní myšlenky v důsledku vyšší moci, či vyšší hodnoty. Své myšlenky tak dává do rukou někomu vyššímu. Armáda, Bůh atd…
Může tak činit dobrovolně, kdy obětuje svůj život vyšším hodnotám, ale také nedobrovolně, např. když stříhali dohola malého chlapečka, vždy se jednalo o odebrání svobody, ať u našich předků a nebo později, kdy tímto aktem byl např. přechod do vojenské služby, tedy jistý „přechodový rituál“ odebrání osobní, vnitřní svobody.
Pokud člověk ztrácel vlasy (vypadávaly), tak to znamenalo, že ztrácí spojení s kosmosem, uzemňuje se. Něco dělá v životě špatně, porušuje vesmírné zákony.
Mniši si stříhali vlasy celé a tím se zbavovali špatné karmy. Byl to speciální rituál. Po dosažení svého důchovního vývoje si zas vlasy a vousy nechali narůst.
Krátký sestřih
Pokud si žena dovolí krátký sestřih, tak tím ukazuje svoji vnitřní svobodu a jedná se o schopnou ženu. Ve dvacátých letech to byl symbol jak sexuální, tak i profesní nezávislosti. Bylo to také jisté osvobození od komplikovaných účesů, jež byly náročné na čas a omezovaly. Ve dvacátých letech minulého století se tak krátký sestřih stal spolu s krátkou sukní a plochým hrudníkem symbolem emancipace. Pokud si žena nechá udělat krátký a ostře řezaný sestřih, zdůrazní tím lícní kosti, bradu a ukáže šíji a celkový dojem bude působit ostřeji řezanými rysy. Pokud se jedná o krátkovlasou černovlásku, tak je to praktická realistka, pokud má ostrý sestřih, tak navíc jednoznačně a slovně se vyjadřující. V případě světlého a krátkého sesřihu se jedná o teoretickou idealistku. Rozdíly jsou pak v úpravách vlasů, střihu, tvaru účesu atd …
Rozpuštěné vlasy
Rozpuštěné vlasy znamenají potřebu volnosti myšlenek a představ bez omezení z vnějšku.
Rosputnice, tak se v dávných dobách říkalo ženě, která vedla nemorální způsob života, sešla z cesty. Takovou ženu posílali do kláštera, kde jí zbavili vlasů a nechávali jí tam do té doby, dokud jí znovu nenarostly.
Rosputnice se také říkalo ženě, která chodila na veřejnost s neupletenými vlasy, které do sebe lehce nasávaly všechnu špínu z prostoru, negativní energie, myšlenky cizích lidí.
Taková žena se pak může citít doma unaveně a nepříjemně. Jedině v přírodě nebo v domacím prostředí si může vlasy nechat rozpuštěné, nechat je vyčistit od špatné energie přírodou, sluncem, stromy a životodárnou vodou a nakonec nechat nasát energií blaha a moudrostí.
Lokny v sobě mají něco lákavého a uvolněného. Kadeřavá hlava s nesvázanými loknami ztělesnuje nevázanost. Popustit lokny znamená popustit své zábrany. Nejromatičtější účes jsou sepnuté vlasy padající lehce přes tváře
Lví hřívy se nemusí česat, stačí s nimi potřást. Podaří-li se někomu takovou divokou šelmu ochočit, mohou dlouhé kadeřavé vlasy svědčit o měkké přítulnosti. Lví hříva, rozpuštěné dlouhé vlasy značí, že patří moje vlasy mně, mám vlastní hlavu a mohu nazávisle rozhodovat o tom, co na ní poroste a co se v ní bude odehrávat.
Splétání vlasů
Tohle je mé nejoblíbenější téma. Splétáním vlasů si dodáváme vnitřní řád. Při svých úvahach a myšlenkách se tedy budeme řídit pravidly. Nikdy bych neučila dítě s rozpuštěnýma vlasama a ani bych se nesnažila mu nic vysvětlit. Splétání vlasů je prastarý rituál. Připomeňme si zvyk čepení, kdy se nevěstě po půlnoci zaplétaly vlasy a nasazoval šátek na znamení nového řádu a pravidel, jež bude muset v manželství dodržovat. Vzpomeňme také na staré obrázky děvčat Hitlerjugend. Všechna děvčata mají zapletené dva copy na důkaz, že jim někdo jasně stanovil pravidla a ještě přesně oddělil a rozdělil.
Splétání má svoji logiku a pravidla. Pokud je cop stažen u týla vytváří dojem zkušenější a rafinovanější ženy, naopak čím výše začíná tím více elegantně působí.
Osobně nikdy nepracuji s rozpuštěnýma vlasama. Nemohla bych se soustředit, stejně jako si nedovedu představit se svázanýma vlasama souložit. Osobně si ráda dělám drdol z gumičky, což dělá hodně žen 🙂
Milé dámy, jistě mi dáte za pravdu, že nás doslova iritují muži, kteří jsou nerozhodní, nestálí a nebo nejistí parneři.
Tento typ účesu o nás jasně říká, že máme potřebu vnější opory, vnějších pravidel a pomoci při svých plánech. Muži, kteří tento typ vázání uvidí a nejsou toho schopni, ať rychle utíkají!!
Drdol pak lze chápat jako obráceny falický symbol. Svůdnost tohoto účesu jednoznačně pochází z doby, kdy se ještě muži o ženy museli starat a vrací nás do období před ženskou emancipací. Velké rozdíly jsou pak v poutání, čím jsou vlasy poutané, jakým předmětem, jakého tvaru atd …
Natáčení vlasů
Značí potřebu barvitosti a obraznosti.
Barva a tvar vlasů
Blond vlasy
Bývají spojovány s jemnou a citlivou povahou. Nevinnou až lehce ovlivnitelnou osobností. Určitě jsou milé a oblíbené. Co je na tom nejdůležitější? Blondýnek od přírody je opravdu málo a většina žen si k blond odstínu musí dopracovat uměle.
Blondýnky jsou vnímány jako zábavné a lehkovážné, často je jim přisuzována image vrtkavosti, až dětinskosti. Nejerotičtější kombinací pro muže je intelektuální blondýnka. Tyto ženy mívají problém navázat dlouhodobý a přirozený vztah. Blond vlasy jsou také symbolem roztomilého, ale většinou pasivního ženství. Je to neagresivní barva, proto blonýnkám často více projde. Díky záři nevinnosti nejsou vidět temné stránky. Pokud si žena vlasy zesvětluje, má potřebu dodat slunce zvenčí, neboli prosvětlit své myšlenky.
PhDr. Krejčíř vždy říkával, že tak jako je slunce vzálené od země, tak jsou i ona přání, sny a myšlenky vzdáleny přízemnosti.
Jsou pohádkové, vznešené, směřující ke hvězdám. Efekt blond vlasů se výrazně mění s použitým odstínem:
- Špinavá blond – mísí se nevinnost s temnotou – působí dráždivě.
- Koňak odstín (do červena) – dodává vášen a je velmi neobvyklá.
- Zlatavá blond – v kombinaci s minimalistickým stylem je naprosto neodolatelná.
- Melírované vlasy do světlého odstínu – žena potřebuje změnu směrem k vznešenosti a světlým myšlenkám, ale pouze trochu, občas, jelikož jsou zesvětlované pouze pramínky.
Obecně blond odstíny s minimalistickým stylem může v pracovním a obchodním prostředí narušovat schopnosti silné a kompetentní ženy.
ZESVĚTLENÉ BLOND VLASY jsou symbolem roztomilého, leč pasivního ženství. Blond je barva mládí a tím, že k sobě přitahujeme sluneční paprsky, hledáme podvědomě mladistvější vzhled.
Rusovlásky
Pokud hovoříme o přirozených rusovláskách, tak tato barva je dnes velmi vzácná, jelikož původní keltský genom vymírá. V mládí zažívají posměch, ale v dospělosti se jedná o ženy velmi citlivé a vášnivé. V dobách inkvizice to býval jasný důkaz čarodějnictví a většina rusovlásek končila na hranici. Přiznat svůj červený odstín sebou i v dnešní době nese velkou odvahu. Naopak žena, která si přidává červenou, barví si vlasy do červena má potřebu dodat si více tělesnosti, chybí ji vášnivost v myšlenkách. Jsou to ženy materiálně založené, chtějí vždy vidět reálný výsledek a líbí se jim vše hmatatelné, realistické, pragmatické, tělesné a smyslné. Velký rozdíl je pak v délce, střihu a úpravě vlasů.
Černovlásky
Tato barva je čím dál více dominantní a bude tomu tak i v budoucnu. Doslova geneticky dobývá svět a tím můžeme jasně definovat i její vlastnosti. Přirozené černovlásky jsou schopné se pro věci rychle nadchnout a bojovat za věci takovou silou, až hrozí určitý fanatismus. Pokud si žena vlasy ztmavuje má potřebu větší reálnosti, praktičnosti a tělesnosti. Tyto přirozené vlastnosti černovlásek jí chybí.
Přirozená černovláska je materiálně založená, chce vždy vidět reálný výsledek, zisk, finální či finanční produkt. Vše co není uchopitelné, není skutečné. Vadí ji teoretické, neuskutečnitelné, nebo příliš vzdálené plány. Rozdíly jsou pak v délkách a úpravách vlasů. Krátkovlasá černovláska potřebuje pravidla a obvyklý způsob uvažování. Pokud jsou navíc ostře střižené tak má vyloženě potřebu logického a jednoznačného vyjadřování. Nemá ráda dvojznačnost, idealistické a příliš vzdálené a neuskutečnitelné plány. Nesnáší nelogické myšlení. Potřebuje vnější autoritu a společenské uznání. Vyhovuje jí vše, co stanovuje mantinely, ve kterých se má pohybovat. Nedělá jí problém respektovat očekávání skupiny.
Naopak pokud má černovláska dlouhé vlasy tak má potřebu živočišného, spontánního a instinktivního myšlení. Nelíbí se jí běžné postupy, které jsou naučené, mantinely ji omezují. Jsou to sólistky, které mají rády individuální přístup šitý na míru. Mají rády originální řešení a spontánní postupy.
Pozor pokud si dá vlasy do culíku, tam se její chování mění a přestává být individualistická. Okamžitě dává přednost pravidlům a vymezeným mantinelům. Osobně se zásadně neučím s dcerou, pokud nemá vlasy v culíku, nebo jinak svázané. Svázané vlasy znamenají pravidla, rozpuštěné jsou prostě rozpustilé.
Hnědovlásky
Tato barva je přesně uprostřed a z tohoto důvodu jsou tyto ženy nejvíce flexibilní, přizpůsobivé. Tyto ženy bývají velmi aktivní, až hyperaktivní, komunikativní a podnikavé
Melírované vlasy
Pokud jsou takovéto vlasy přirozené, pak poukazují na polaritu života. Přirozené jsou velmi vzácné a tato žena by se měla problematice polarizace života důsledně věnovat. Pokud si žena nechá udělat melír, tedy světlé a tmavé pramínky, nechá si tak vyrobit kontrast černé a bílé. Protiklady v nevědomém myšlení, jež si nechá vědomě udělat na hlavě chce především připravenost duše.
Nositelka melíru má tedy potřebu mít občas v něčem změnu, podle toho zda jde o tmavý melír a nebo světlý pak posuzujeme zda si přeje změnu reálnou a nebo teoretickou.
Šedé vlasy
Jsou znamením moudrosti a vzniku stříbrné energie v člověku, silná pouta s předky. Když si žena nechá šedé vlasy, je to znamení, že je dostatečně smířená s vlastní osobou, může si tak dovolit ukázat svůj věk a skutečné já. Takové ženy vyzařují moudrost, která říká, že jsou důležitější věci, než vypadat mladě. Žena jež si nechá přirozené šedivé vlasy vypadá poctivěji, než ty které se barví, stejně tak i muži.
Taktéž to může vypovídat o určitém vzdoru, protože dnes je in nepřiznat moudrost, ale snažit se vypadat stále mladě.
Hladké vlasy
Jasně symbolizují smysl pro pořádek, přísnost, přímost, přehlednost. Rovnání vlasů pak naznačuje potřebu mít více jednoznačného, uspořádaného myšlení.
Vlnité vlasy od přírody (kučeravé)
Jejich růst se dá nazvat vášnivým. Zrcadlí kreativní duševní život a velké odhodlání jít svou vlastní cestou. O nositelce vypovídají, že její emoce umí zamotat hlavu nejen jí, ale i ostatním. Tento typ vlasů jednoznačně prozrazuje, že bude chtít vyzkoušet cesty, které jsou nevyšlapané, rozmanité a především tvůrčí. Má ráda vše neplánované a nevypočitatelné.
Pokud má žena od přírody kučeravé vlasy jedná se o originální divošku. Dříve se ženy s těmito vlasy upalovaly, byl to jeden z jasných znaků čarodějnictví.
Pozornost je třeba věnovat pouze změnám od původního přirozeného … pokud kudrny povolí, kdy se znovu obnoví atd …
Pozor také na násilné rovnání. Pokud žena násilně rovná své kudrny u kadeřníka, nebo žehličkou, pak se dopouští násilí i na sobě, na svém nitru, chce vyhovět své vědomé mysli. Potřebuje doplnit více slovního a logického myšlení ve svých nevědomých představách.
Lokny pochází od slova Locken – lákat, vábit. Žena s přirozenýma loknama by měla zůstat vábivá a přijmout svoji vnitřní krásu